Sokan nem látják át azokat az élethelyzeteket, amit a lakhatási szegénység jelent. Ha bele is gondolnak, legyintenek, ó, hát régen sem volt bevezetve mindenhova a víz, az “én nagyanyám is a kútról hordta”, vagy “nálunk is pottyantós budi volt” mégis felnőttünk, mégis itt vagyunk. Sokan még romantikusan is gondolnak vissza rá, és nem vetik össze a mostani életükkel, amiben természetesen van jelen a vezetékes víz, az angol wc, a bojler, az automata mosógép. Nem vetik össze a modern világgal, azzal a ráfordított munkával, idővel, azokkal a nehézségekkel, amit ők már fel sem vállalnának. Amit a vezetékes víz hiánya okoz.
Ez most egy kicsit más blog lesz, szubjektívabb, visszatekintőbb. Most lettem ugyanis 65 éves, elérve az öregségi nyugdíj évét, ami akárhogy is van, de mérföldkőnek számít sokunk életében.
A munkával töltött életem kisebbik felét az állami rendszerben töltöttem, nagyobbikat a civil szférában. Sokáig csak az oktatásban, majd 16 éve a szociális munkában is, folyamatosan tanulva ezt az egészet, keresve az összefüggéseket, a megoldási utakat. Mindezt a terepről nézve, a generációs szegénységben élő családok, gyerekek szintjétől egészen a szakpolitikai szintig. Az összefüggések pedig lassan kiadtak egy mintázatot, ami más, mint ami kívülről, felülről történő ránézéssel körvonalazódik.
“Az "identitás" szó jelentése önazonosság, hovatartozás és azonosságérzet. Magában foglalja az egyén vagy közösség saját magához való viszonyulását, önmeghatározását, valamint azt a tudatot, hogy kik vagyunk és hova tartozunk.”
Fontos kérdés ez az életünkben. Meghatározzuk vele magunkat és a közösségeinket is. Akkor érezhetjük, hogy szabadok vagyunk, ha az identitásunkat is így élhetjük meg. Akkor érezhetjük magunkat biztonságban.
Használom én is a mesterséges intelligenciát, információgyűjtésre, gyakran. Gyorsabb, mint ahogy egy keresőprogram feldobja az információkat, ráadásul a forrásokat is kiadja. De azt is tudom, hogy nem kell készpénznek venni, amit ír. Óvatosan vagyok vele.
Egyik támogatónk azonban rendszeresen használja … és küldött egy “beszélgetést” a Chat GPT és közte, az Igazgyöngy toldi modelljéről. Nem másolom be az egészet, de pár részletét igen. Nyilván az online térben fellelhető infók alapján készült összefoglaló, ami riportok, posztok, a blogok, előadások, kutatások, szakdolgozatok, stb. információin alapul, és elég széleskörűen vázol fel egy képet rólunk. Persze ezt fenntartással kell kezelni, hiszen valami szempont alapján súlyoz, így nyilván az is érdekes, hogy ki, milyen kérdéssel faggatja. Mert annak akar jól válaszolni, aki kérdezi...és ezért hipotézisekbe is bocsátkozik. Mégis érdekes képet hozott az Igazgyöngyről. Gondoltam, megmutatom.