Az Igazgyöngyben minden hónap első hétfőjén vagy egy olyan programelem, amikor az egyes területek vezetői beszámolnak az előző hónap történéseiről, és előre tekintenek kicsit a következőre. Ezen minden munkatársunk jelen van, vagy személyesen, vagy online csatlakozva, hiszen több helyszínen dolgozunk.
Mikor végighallgatom, mindig elgondolkodom: mennyi területen próbálunk hatással lenni, megoldásokat keresni…Mennyire komplex ez az egész munka, amit végzünk.
Azt gondoltam, kicsit leírom itt is, mi az, amivel foglalkozunk. Területenként, inkább felsorolásszerűen, ahol lehet, számokkal. Nem tudok mindent, de azért talán érzékelhető lesz a csapat összetett és összehangolt munkája.
Márciusban is mentek a tanórák, rendben, mind a hat településen, a 613 gyerekkel. Közben most az adatszolgáltatások, az elszámolás a MÁK-nak, a Microsoft-digitális aláírás aktualizálása, tárhely kérés, összekapcsolás a szerverrel, utazási kedvezmények kiadása, alapítóokirat-módosítás elindítása településen belüli épületcsere miatt. Az ovis foglalkozások is rendben mennek, a nemrég indult toldi ovival is. Részt vett két tanulónk a megyei rajzversenyen, és voltunk a Vojtina díjátadóján. Képválogatások, kiajánlások ebben a hónapban öt helyre történtek, és egy sajtós megjelenéshez. Az online-akadémia és a tankerületi iskolákkal végzett tudásátadás rendben folyt, készülődik egy dunántúli bázisiskolánk is.
Voltak ebben a hónapban is egyetemisták, akik a gyakorlatukat töltik nálunk, Debrecenből, Szegedről. Elindult a Szegedi Egyetemen is a kurzusunk, és a Corvinuson is a Science Shop keretében.
Tervezések is elindultak: pilisborosjenői bábos tábor, surányi tábor szervezése, ugyanitt kiállítás, a tanév év végi kiállítás, tanulmányi kirándulások költségvetésének elkészítése két támogatónak, szervezési feladatok a Tehén Napra, amit 200 tanítványunknak szervezünk, minden évben.
Projektek: elindult a szülő-gyerek közös rajzolós projekt, készen lettek a csészék a Tulip-Gardennek, a TESCO pályázattal is elindultunk (költségvetésmódosítással), és dolgozunk egy nemzetközi projektben a pályázat beadásán. A tanodásaink voltak a· United Way képzésén, vitanapon és a GameOn projektben. Dolgoztunk tovább a Toldi Lányok projekten, voltunk a Richter Anna díjátadón.
A nagyközösségi foglalkozásokon Toldon volt vendégelőadónk, a vitakultúra-fejlesztésről, és tartottunk nőnapi köszöntést is. Elkezdtük az anyáknapi műsor szervezését a fiatal anyukáékkal. Rendben mentek a főzőklub és a kézművesklub heti foglalkozásai is, és a Fiatal Nők klubfoglakozásai is, ahol most ők a “témagazdák”.
A tanodában a gyerekek megkezdték a madarak megfigyelését, két odúban már vannak tojások. Kicsit átcsúszott a farsang erre a hónapra, és voltak felsős és angol klubfoglalkozások, no meg vitaklub. Az egyéni fejlesztések mellett folynak a logopédiai foglalkozások, és az online mesélés is. A picik mozgásfejlesztése is folyamatos, a családmentor látogatásai, a heti pelenkaadományokkal (14 db/gyerek/hét) jól működött.
A 89 ösztöndíjas mentorálása 15 településen folyamatos volt, páran előleget kértek, és egyedi segítséget krízishelyzet miatt.
Szervezetfejlesztés: vezetői fejlesztés az Adeqatus Kft-vel, jól beállt a tanoda-iskola egyeztetés, kérdőívezés a Service Dizájn partnerünkkel. Volt egy NANE workshopunk is, és egy másik a Közös Értékeink program keretében.
Mi történt márciusban a társadalmi vállalkozásunkban? Volt egy 100 táskás szállítás a Decathlonnak, készülnek a ballagótarisznya-megrendelések, 120 db már elment, és 35 cross-body táska is egy céghez, egy másikkal a tervezés finisében vagyunk. Meghirdettük a nyári nyitott műhelyt Surányban, és voltunk az IFUA rendezvényén a Decathlonnal közösen. 550 terméket adtunk el, nettó 1 582 244 Ft értékben, 102 új terméket töltöttünk fel a webshopba, 22 facebook posztot készítettünk ezekről. A kézműves-klubban elkészült termékekből is sikerült értékesíteni 2 kosarat, a “Saját polc”-ról.
A kertben a toldi ökofeminista pályázat keretében kerti szerszámokat osztottunk, két előadást tartottunk, és folyamatos a családok támogatása a kiskertprogramban, 4 családnál boronáltunk, elkezdtük a vetőmagok kiosztását is 20 családnak. Két családot vetőmaggal más településen is támogattunk. A közösségi kertben elveteményeztük a borsót, répát, petrezselymet, céklát, dughagymát, fokhagymát. Nőnek a palánták, és mindkét fóliában elindult a munka. Lemetszettük a levendulát. A tanodában elkészültek a magaságyások (három), és volt egy szemétszedés is az erdőben. A Gyöngy 2. épületünknél elkészült a három fázis, itt is lesz napelemünk. A tanodánál javításra kerültek az elvetemedett ablakok, és elkezdtük az egyik megroggyant épületünk előkészítését is a javításhoz.
Kríziskezelés márciusban: Toldon volt ruhaosztás, 15 család részvételével. 30 zsák ruhát adtunk egy települési családsegítőnek. Más településeken 13 élelmiszercsomagot, 13 ruhacsomagot, 13 lakástextil-adományt, 1 tisztítószercsomagot, 1 mosógépet és 1 babakocsit adtunk ebben a hónapban. Összesen 34 esetben váltottunk ki gyerek-gyógyszert, kétszer felnőtt-gyógyszerben, egyszer fogamzásgátlóban, kétszer tápszerben segítettünk. Hatszor segítettünk Toldon gázpalackcserében, 11-szer adtunk betétet, és egy gyerekszemüveget javítottunk. Most nem volt igény patkányméregre, gumi-óvszerre. Zöld kukás zsákot 8 családnak adtunk, farsangi jelmezt 6 gyereknek kölcsönöztünk, 2 szülinapi tortában is segédkeztünk, és egy ballagási fotó és ruha finanszírozásában. Két családnál segítünk a vízbekötésben, egy másiknál elindult a tartozás lekérdezése. Részt vettünk egy esetkonferencián, és vállaltunk eseti gyámságot egy családnál. Megoldottunk egy kórházból történő hazaszállítást Debrecenből. Jeleztünk a jelzőrendszer részeként óvodai hiányzást, volt rendőrségi egyeztetésünk, lakcímbejelentésben is segítettünk egy baba anyakönyvezéséhez. Ellenőriztünk adósság visszafizetését három családnál, és kísérletet tettünk egy periférián levő család bevonására is.
Adományok márciusban: bútorok érkeztek a BNI-tól, és egy helyből is. Postán 22 csomag érkezett, személyesen 15-öt hoztak. 718 utalást kaptunk.
Látogatók: egy delegáció külföldről, egy a fővárosból.
Elkészült a közhasznúsági jelentés és ez 1% elszámolás, folyamatban a könyvvizsgálói ellenőrzés. A FeTe programban folyik az ellenőrzés, egy településcsoportos megbeszélésen vettünk részt.
Ebben a hónapban 15 online megbeszélésben vettünk részt, kutatási, szakdolgozati interjúkban, tudásmegosztásban, egyeztetésben. 13 előadást tartottunk különféle konferenciákon, intézményekben.
Nos, ez egy átlagos hónap listája. Pótlása, segítése a rendszernek, a törvényesség és az átláthatóság biztosítása, támogatás, érzékenyítés, tanulás, fejlesztés, önfejlesztés. Küzdünk a családokkal és a családokért. És mindehhez a finanszírozás biztosítása. Hálásak vagyunk minden kedves támogatónak, amiért lehetővé teszi, hogy dolgozhassunk.